Su için mücadele yerele yayılıyor

MELTEM GÜNEŞ Ankara – Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından su kaynaklarının kalite ve miktar açısından korunması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması, değişen iklime uyum sağlanmasına ilişkin sorunların ve çözüm yollarının değerlendirilmesi amacıyla taşra teşkilatı oluşturuldu. Taşra birimleri, havza ölçekli yönetim planları ile taşkın tahmini ve erken uyarı çalışmalarında ihtiyaç duyulan verileri temin etmek, yer üstü sularının kalitesini ve miktarını izlemek, yöre halkının eğitimi ve bilgilendirilmesini sağlamak gibi faaliyetler yürütecek. Birimler, içme suyu arıtma tesislerini yerinde inceleyip rapor oluşturacak, suyla ilgili planların ve yürürlüğe konulan mevzuatın uygulanmasının takibini yapacak.

Ayrıca Genel Müdürlük bünyesinde “Su Verimliliği” ile “İçme Suyu” adlarıyla iki yeni daire başkanlığı oluşturuldu. İzleme ve Bilgi Sistemi Daire Başkanlığı’nın görev ve yetkilerine ise “kalite” de eklendi.

Tehlike büyük

Su stresi çeken Türkiye’de 2030 yılıyla birlikte bazı havzaların su bütçelerinde su açığı oluşabileceği su-nüfus projeksiyonları ile ortaya konuldu. 2030 yılında su kaynaklarının yüzde 20 azalması, nüfusun da yüzde 10 artması bekleniyor. 2050’de artan gıda ihtiyacının karşılanması için yüzde 55 daha fazla suya ihtiyaç olacağı öngörülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x